ISBN 978-83-7489-410-4
Rok wydania: 2012
Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Jean-Michel Quinodoz zgłębia osobistą i zawodową historię Hanny Segal, opierając się na jej pismach i wywiadach przeprowadzonych z nią samą bądź z jej współpracownikami. Segal urodziła się Polsce, analizę przeszła analizę u Melanie Klein w Londynie i została najmłodszym członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. W książce opowiada o swoich relacjach z wybitnymi kolegami – Klein, Rosenfeldem czy Bionem. Dzięki temu jest to cenne źródło informacji z historii psychoanalizy.

Quinodoz tworzy barwny i sugestywny obraz Segal. Omawia jej dokonania na następujących obszarach: psychoanalityczna terapia pacjentów psychotycznych, przedstawienie koncepcji zrównania symbolicznego, estetyka i impuls twórczy, analiza pacjentów w podeszłym wieku, upowszechnianie dzieła Melanie Klein, a także stosunek do problemów współczesności: badanie terroru nuklearnego, lęków psychotycznych i zjawisk grupowych.

To obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych psychoanalizą!

Bardzo ciekawa książka. Świetnie łączy wątki kliniczne i teoretyczne z biograficznymi oraz anegdotycznymi.
Wojciech Hańbowski

Jean-Michel Quinodoz – psychoanalityk, prowadzi prywatną praktykę w Genewie. Jest członkiem Szwajcarskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz członkiem honorowym Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Przekład: Jarosław Groth

Patronat medialny: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne

Możesz również cieszyć się: